Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
A Republika nevű új szlovák szélsőjobb párt népszavazást írna ki a katonai szövetségből való kilépésről.
A szétforgácsolódott szlovákiai pártpolitikában minden ideológia mentén újabb és újabb mozgalmak szerveződnek, szerencsét próbálva az egymást követő, nem egyszer előrehozott választásokon. Az őszi, szeptember 30-ra kiírt újabb szlovák parlamenti választás előtt most nagy bejelentéssel élt a Republika nevű, új szélsőjobboldali párt.
A jelenleg 8 százalékon álló, így a pozsonyi parlamentbe valószínűleg bejutó párt vezetője, Milan Uhrík európai parlamenti képviselő bejelentette:
népszavazást kezdeményez arról, hogy Szlovákia lépjen ki a NATO-ból.
A Republika azon politikusokból alakult meg, akinek a korábbi helyi szélsőjobbos erős ember Marian Kotleba L'SNS nevű pártja sem felelt meg. Jelenlegi vezető politikusai még az L'SNS-ben jutottak országos és európai parlamenti mandátumukhoz, így járt Uhrik pártelnök is, aki 2021-ben hozta létre saját mozgalmát.
Az ukrajnai háború során a határozottan Kijev mellé álló pozsonyi vezetés komoly katonai támogatást is nyújtott keleti szomszédjának. Ez ugyanakkor politikai vitákat nyitott Szlovákiában,
ahol hagyományosan erős volt egy oroszpárti, Moszkva-barát politikai irányvonal is.
A Szlovákia eddigi háborús politikáját megkérdőjelező korábbi miniszterelnök, Robert Fico most jó esélyekkel indul a választáson, ugyanakkor kérdés, milyen szavazatarányt ér el saját Smer pártja, illetve hogy tudna-e a parlamenti többség érdekében koalíciós társakat találni a kormányzásához.
A Smerből korábban kivált, korábban a legnépszerűbb erővé váló, ám mostanában visszaeső Hlas párt vezetője, Peter Pellegrini (aki Fico jobbkeze, majd annak lemondása után Szlovákia miniszterelnöke volt egy ideig), most azt közölte:
a NATO-ellenes népszavazás ötlete miatt a Hlas biztosan nem lépne koalícióra a Republikával.
Robert Fico eleinte nem zárkózott el a Republikától, de a politikus júniusban arról beszélt: nem lépne olyan koalícióra, amiben téma lenne Szlovákia kilépése az EU-ból.
A Republika vezetője, Uhrík májusban arról beszélt:
mondhat bármit most a Hlas és a Smer, de ez szerinte meg fog változni a választás után.
Ha a Smernek nem sikerülne többségi koalíciót alkotnia, akkor a vele szemben álló konzervatív, liberális és szocdem erők is próbálkozhatnak majd egy megalakulni és aztán működni képes sokpárti kormány felállításával.
Nyitóképen: Milan Uhrík (forrás: Uhrík Facebook-oldal)